nummerflytt
Hej @Ingrid-Söderström
Får beklaga att du ej kom vidare i chatten!
Din nummerflyt har nekats av din förra operatör då numret inte verkar stå på dig hos dem. Kontrollera detta med dem och återkoppla sedan till mig så kan jag skicka en ny förfrågan om att ditt nummer ska komma över till oss.
Mvh
Min frus nummer 07********som skulle flyttas har på Telia knutits till mitt personnummer (troligen då teleabonnemanget betalats på gemensam faktura). Telia säger att flytten går bra om Vimla bara anger mitt personnummer X vid begäran. mvh Peter
@Ingrid-Söderström Tänk på att ej skriva ut personliga uppgifter i forumet då dessa är synliga för alla. Jag redigerade bort dem åt dig.
Då kommer du och din fru behöva signera en fullmakt så numret skrivs över till din fru. Det gör ni via vimla.se/fullmakt
Därefter kan vi skicka förfårgan och nummerflytten bör gå utan problem.
Nu har jag fått den certifierade fullmakten för bägge parter. Har ni fått den också eller skall jag skicka något till någon?
mvh Peter
Svara
Det händer ibland! Skriv din mailadress så skickar vi dig en länk där du kan återställa ditt lösenord.